Header

صفحه اول - اخبار - فیلم ها - نقد و یادداشت - ویدئو - هنرمندان - جدول فروش - نویسنده ها

پرسش و پاسخ   |  درباره ما   |   تماس با ما   |   تبلیغات  |   پیشخوان نشریات (جدید)

جدول ارزشگذاری نویسندگان بر فیلم های:

دهه نود (از سال 1390 تا کنون)

روی پرده  -  اکران 1397  -    اکران 1396  -   اکران 1395  -   اکران 1394  -  اکران 1393  -  اکران 1392  -  اکران 1391  -  اکران 1390

جشنواره 37 فیلم فجر - جشنواره 36 فیلم فجر - جشنواره 35 فیلم فجر - جشنواره 34 فیلم فجر - جشنواره 33 فیلم فجر - جشنواره 32 فیلم فجرجشنواره 31 فیلم فجر

جستجو (فیلم ها، هنرمندان، نویسنده ها)   

انتخاب رنگ پس زمینه صفحه: 

New Page 1
Cinetmag.com - Advertise

 

جدیدترین مطالب

  تنگنای یک دیپلمات

  قصه بشریت

  «در جستجوی فریده» چگونه نماینده ایران در اسکار 2020 شد؟!

  مستند «در جستجوی فریده» نماینده سینمای ایران در اسکار ۲۰۲۰ شد

  امیر جدیدی بازیگر فیلم سعید ملکان شد/ نخستین تجربه سعید ملکان در مقام کارگردان

  پریناز ایزدیار به عنوان اولین بازیگر فیلم جدید سامان سالور انتخاب شد

  «مطرب» مصطفی کیایی مجوز نمایش گرفت

  «تگزاس۳» همین امسال کلید می‌خورد/ خالی ماندن سینماها جایز نیست

  یک همکاری غیرمنتظره: «پیمان معادی» بازیگر فیلم جدید محمدحسین مهدویان «درخت گردو» شد

  «روز بلوا» چهارمین فیلم سینمایی بهروز شعیبی به زودی کلید می خورد

 

 

سینما شبکه (سی نت)  >> اخبار و مطالب  >> مشاهده متن اخبار

نظر 20 منتقد و سینماگر درباره معرفی فیلم «گذشته» به اسکار

:: 13 مهر 1392  ::

"گذشته" نماینده ایران در اسکار 2014

 

سینما شبکه (سی نت): بسیاری از منتقدان و اهالی سینما معتقدند فیلم سینمایی «گذشته» بهترین گزینه ایران برای حضور در جوایز اسکار 2014 است.

چند روز است فیلم فرانسوی‌زبان «گذشته» ساخته اصغر فرهادی به عنوان نماینده سینمای ایران در بخش فیلم خارجی‌زبان هشتاد و ششمین دوره جوایز اسکار به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی معرفی شده است.
در این مدت انتخاب فیلم فرهادی واکنش متفاوتی میان منتقدان و اهالی سینما داشته است.

برخی معتقدند «گذشته» فیلمی ایرانی نیست و هر افتخاری هم که در جوایز اسکار کسب کند در ‌‌نهایت نباید به حساب سینمای ایران گذاشته شود. عده‌ای دیگر بر این باورند که «گذشته» در بین فیلم‌هایی که در کمیته انتخاب فیلم برای اسکار بررسی شد، سطح بالاتری داشته و منطقی‌ترین انتخاب بوده است.

خبرآنلاین نظر 20 منتقد و سینماگر را درباره معرفی فیلم سینمایی «گذشته» به آکادمی جویا شد که در ادامه این نظرات را می‌بینید.

مینا اکبری - منتقد
به نظر من «گذشته» انتخابی درست بود. به هر حال کارگردان و برخی از بازیگر فیلم ایرانی هستند و نمی‌توانیم بگوییم که این فیلم به هیچ وجه ایرانی نیست.

محسن آزرم - منتقد
با معرفی «گذشته» به آکادمی موافقم، چرا که چند نکته در معرفی یک فیلم به بخش خارجی‌زبان جوایز اسکار دخیل است. آکادمی باید با کارگردان آشنایی داشته باشد و پخش‌کننده قوی و جهانی هم پشت فیلم باشد که «گذشته» این ویژگی‌ها را دارد.

محمدرضا اصلانی - کارگردان و مستندساز
هر جشنواره رویکرد خاص خودش را دارد. اصغر فرهادی یک بار جایزه اسکار را دریافت کرده است و امکان پذیرفته شدن فیلمش بیشتر است. اگر این فیلم را از انتخاب هایمان کنار می گذاشتیم توهین بیشتری به سینمای ایران بود. فرهادی چهره شناخته‌شده‌تری است و می‌تواند معرف خوبی برای سینمای ایران باشد.

جلیل اکبری صحت - منتقد
به نظر من انتخاب «گذشته» درست بود، به این دلیل که اسکار جشنواره نیست. اصغر فرهادی هنرمند شناخته‌شده‌ای است و می‌تواند نماینده خوبی از سوی ایران باشد، هرچند معتقدم «گذشته» از فیلم «جدایی نادر از سیمین» ضعیف‌تر است، اما اسم اصغر فرهادی و شرایط تولید فیلم می تواند امکان خوبی برای سینمای ایران باشد. باید این را در نظر گرفت که با توجه به شرایط سینمای ایران طی چند سال گذشته در این سینما حسادت موج می‌زند.

سیروس الوند، کارگردان
من فیلم «گذشته» را دوست دارم و به نظرم فیلم خوبی است، اما از اینکه به عنوان یک فیلم ایرانی تلقی شود مخالفم. یکی از قوانین آکادمی اسکار این است که فیلم به زبان کشور تولید‌کننده اش باشد که فیلم «گذشته»به زبان فارسی نیست و تهیه‌کننده و سرمایه‌گذار فیلم فرانسوی است. به صرف اینکه کارگردان و دو نفر از بازیگران فیلم ایرانی هستند ملاک خوبی برای اینکه بگوییم فیلم ایرانی است،نیست. ضمن اینکه گزینه مناسب دیگری هم برای معرفی به اسکار وجود نداشت و با توجه به اینکه فرهادی یک بار موفق به دریافت جایزه اسکار شد، بعید می‌دانم امسال این موفقیت برای او تکرار شود چون به نظر من آکادمی اسکار دو سال متوالی به یک کارگردان اسکار نمی دهد و به نظر من شانس زیادی برای قرار گیری در پنج فیلم برتر خارجی زبان را ندارد.

نزهت بادی - منتقد
انتخاب «گذشته» برای معرفی به آکادمی اسکار مناسب بود، چرا که فرهادی فیلمساز بین‌المللی و شناخته‌شده‌ای است و توانسته جوایز مهمی بگیرد. از این جهت شانس بیشتری برای مورد توجه قرار گرفتن دارد. از طرف دیگر موضوع فیلم جهان‌شمول و انسانی است و می‌تواند حرفی برای گفتن داشته باشد.

علی‌اکبر ثقفی - تهیه‌کننده
افراط و تفریط مشکل اصلی سینمای ما است. اگر زمانی که فیلم «جدایی نادر از سیمین» ساخته شد به خاطر بیاورید می بینید چه دشمنی با ساخت این فیلم و حضورش در اسکار صورت گرفت. حتی کمتر کسی از مدیران دولتی از گرفتن اسکار خوشحال شد. این بار فیلم «گذشته» به عنوان نماینده ایران به آکادمی اسکار معرفی شده است، فیلمی که هیچ سنخیتی با زندگی بومی ما ندارد.

منیژه حکمت - تهیه‌کننده و کارگردان
به نظرم فیلمی که شانس بیشتری در اسکار داشته باشد ملاک است و «گذشته» به نسبت فیلم هایی که در ایران داریم کار شاخص‌تری است، هر چند اگر موفق به دریافت جایزه هم شود نام ایران مطرح نخواهد بود چرا که در کشور دیگری ساخته شده است.

آرش خوشخو - منتقد
با اینکه دلایل دوستان برای معرفی فیلم «گذشته»برای معرفی به آکادمی اسکار منطقی به نظر می رسد اما انتخاب این فیلم به عنوان یک فیلم ایرانی به دل من نمی‌نشیند، چرا که سینمای ایران دارای خطوط قرمز و چارچوب هایی است که همه کارگردان های ایرانی از این روال تبعیت می کنند و با یکدیگر رقابت می کنند، اما فیلم «گذشته» این محدودیت‌ها را ندارد و به نظرم از این جهت نمی تواند نماینده سینمای ایران باشد. سینمای ایران نشان داده با همین محدودیت‌ها در سطح بین‌المللی موفق بوده است و«گذشته» بخش کوچکی ازمفاهیم سینمای ما را با خودش حمل می کند. علاوه بر اینکه «گذشته» برخلاف فیلم «جدایی نادر از سیمین» فیلمنامه ضعیفی دارد.

مهرزاد دانش - منتقد
به نظر من انتخاب «گذشته» درست بود، اما باید بیشتر دلایل دوستانی که مخالف این انتخاب هستند بدانیم. تصور می‌کنم نظرات این دوستان مبنی بر اینکه «گذشته» فیلمی ایرانی نیست خیلی منطقی نمی‌آید. «گذشته» به نظر اغلب منتقدان ایرانی و خارجی فیلمی ارزشمند است. فیلم پشتوانه بین‌المللی قوی دارد، یک کمپانی معروف قرارداد پخش آن را دارد و پتانسیل قوی هم برای حضور در جوایز اسکار دارد.

رضا درستکار - منتقد
به نظر من با توجه به شرایطی که وجود دارد انتخاب «گذشته» درست بود. 11 فیلم دیگر در حد پخش‌کننده داخلی هم پشتیبان ندارند، در حالی که «گذشته» پخش‌کننده خارجی و شهرت کارگردانش را دارد، هرچند اگر به انتخاب من بود «هیس! دخترها فریاد نمی‌زنند» را انتخاب می کردم، اما «گذشته» فیلم خوبی است.

شاهرخ دولکو - منتقد
من با انتخاب «گذشته» موافقم. به نظرم منهای اینکه فیلم ایرانی محسوب می‌شود یا نه که حتما هیات انتخاب نسبت به این موضوع آگاهی داشتند، بین گزینه‌هایی که برای معرفی بررسی شد فیلم مناسب‌تری بود، گرچه «دربند»فیلم خوبی است اما «گذشته» لیاقت بیشتری برای معرفی داشت. استاندارد ساخت این فیلم و حضور فرهادی در مجامع بین‌المللی به دیده شدن بهتر اثر کمک می‌کند.

یزدان سلحشور - منتقد
«گذشته»در بین فیلم هایی که در هیات انتخاب بررسی شد سطح بالاتری داشت و چون تهیه‌کننده فیلم ایرانی نیست نمی‌دانم مشکل معرفی فیلم به اسکار چطور حل شده است؟ از طرف دیگر «گذشته» شانس زیادی در اسکار نخواهد داشت، گرچه سازنده این فیلم مهاجر نیست اما در کشور دیگری فیلم ساخته شده است واسکار نسبت به این مورد حساسیت دارد، چرا که آکادمی اسکار به بومی گرایی بیشتر اهمیت می دهد. «گذشته» فیلم خوبی است اما فیلمی نیست که بتواند تمام نظرها را به خودش معطوف کند.

شاهین شجری‌کهن - منتقد
قطعا «گذشته» مناسب ترین گزینه برای معرفی به آکادمی بود. وجوه بین‌المللی و استاندارد تولید این فیلم باعث می‌شود که بگویم بهترین گزینه برای معرفی بود. از طرفی فکر می‌کنم فیلم‌های «‌دربند» و «پذیرایی ساده» هم این قابلیت را داشتند که مورد توجه بین‌المللی قرار بگیرند تا دنیا به جز اصغر فرهادی و قابلیت‌های هنری او با دیگر فیلمسازان ما نیز آشنا شود.

آنتونیا شرکا - منتقد
فکر می‌کنم انتخاب «دربند»برای معرفی به اسکار مناسب‌تر بود، چون «دربند» ایرانی‌تر است و بهتر می توانست معرف ایران و جامعه ایرانی باشد، اما انتخاب کمیته معرفی فیلم به اسکار را درک می کنم. «گذشته» مبتنی بر استانداردهای بین المللی ساخته شده و می‌شود تصور کرد شانس بیشتری برای پیروزی در اسکار داشته باشد.

احمد طالبی‌نژاد - منتقد
به نظرم«گذشته» انتخاب خوبی است وهمه شرایط لازم را برای شرکت در جوایز اسکار دارد. این فیلم پخش‌کننده قوی دارد و فکر می‌کنم دراین شرایط بهترین گزینه برای معرفی بوده است.

سحر عصرآزاد - منتقد
«گذشته» در یک روند حرفه‌ای، قانونمند و هوشمندانه برای حضور در جوایز اسکار انتخاب شد و بدون توجه به سلیقه شخصی بهترین انتخاب برای معرفی به اسکار بود، بخصوص از این جهت که اصغر فرهادی به عنوان نیروی خلاقه پشت شکل‌گیری این فیلم حضور خود را به عنوان یک فیلمساز ایرانی ثبت کرده است.

مازیار فکری‌ارشاد - منتقد
انتخاب «گذشته» برای معرفی به آکادمی به نظر من درست‌ترین انتخاب بود. این فیلم پخش جهانی خوبی دارد و به نسبت فیلم‌های دیگر داستان جهان شمول تری دارد و کیفیت کارگردانی و اجرا در بالاترین سطح جهانی است.

کیوان کثیریان - منتقد
در اینکه فیلم «گذشته» تولید سینمای ایران به شمار نمی‌آید شکی نیست و به دوستانی که به این انتخاب معترض هستند حق می‌دهم، اما از طرفی گزینه دیگر از فیلم هایی که شانس بیشتری در آکادمی اسکار را داشته باشد نداریم. متاسفانه فیلم‌های ما پخش‌کننده قوی بین‌المللی ندارند و با این شرایط هر فیلمی که بفرستیم انگار نفرستاده‌ایم و تهیه‌کنندگان باید به این گزینه توجه بیستری داشته باشند. بنابراین هیات انتخاب فیلمی را شایسته معرفی به آکادمی دانسته که شانس بیشتری دارد.

جواد نوروزبیگی - تهیه‌کننده
انتخاب فیلم «گذشته» برای معرفی به آکادمی اسکار انتخاب درست و کارشناسانه‌ای بود و با توجه به پیشینه اصغر فرهادی در جوامع بین‌المللی و جوایزی که کسب کرده است، احتمالا مجددا شاهد خواهیم بود که او افتخار دیگری برای کشور ما کسب کند.

 

منبع: خبر آن لاین

3052 - احمد شاهوند

...............................................

  اثر مرتبط:

گذشته - Le Passe        >> مشاهده اطلاعات کامل

................................................

  دیگر اخبار مربوط به اسکار 2014 (38 خبر):

38 - برندگان اسکار 2014 معرفی شدند / "دوازده سال بردگی" بهترین فیلم و آلفونسو کوارون بهترین کارگردان

37 - خوب ها و خوب ترها / یادداشت علی جریان برای اسکار امسال و پیش بینی برنده ها

36 - نامزدهای نهایی اسکار 2014 اعلام شدند

35 - ورایتی حذف «گذشته» از اسکار را شگفتی دانست

34 - اعلام فهرست کوتاه جایزه اسکار فیلم خارجی‌زبان / «گذشته» فرهادی در میان نامزدها نیست!

33 - آیا فیلمی می‌تواند «گذشته» فرهادی را شکست دهد؟

32 - رقابت «گذشته» فرهادی با 75 فیلم / یک رکورد جدید در بخش اسکار فیلم خارجی‌زبان ثبت شد

31 - لنگه کفش های فرهنگی و اسکار / یادداشت مهرزاد دانش برای بازخوانی واکنش های معترضانه به انتخاب فیلم "گذشته" برای اسکار

30 - نظر 20 منتقد و سینماگر درباره معرفی فیلم «گذشته» به اسکار

29 - تحلیل لس آنجلس تایمز درباره احتمال موفقیت «گذشته» فرهادی در اسکار

28 - کدام کارگردان‌ها رکورددار دریافت جایزه اسکار فیلم خارجی‌زبان هستند؟

27 - پاسخ امیر اسفندیاری به حواشی انتخاب «گذشته» برای اسکار

26 - این انتخاب خجالت آور است! / اعتراض امیر سمواتی برای معرفی «گذشته» به اسکار

25 - «گذشته» نماینده‌ی سینمای ایران در اسکار شد / کیمیایی به نمایندگی از داوران گزارش داد

24 - "دربند" و "گذشته" دو نامزد فعلی سینمای ایران در اسکار

23 - جای خالی "آینه‌های روبرو" در لیست نامزدهای نمایندگی ایران در اسکار

22 - سیزده کشور دیگر وارد رقابت اسکار شدند

21 - "گذشته" تنها انتخاب است / یادداشت کوتاه احمد شاهوند برای گزینش نماینده ایران در اسکار

20 - "گذشته" اصغر فرهادی در شبکه نمایش خانگی / رئیس کمپانی «سونی پیکچرز کلاسیک»: در صورت معرفی توسط ایران، این فیلم یکی از 5 نامزد نهایی اسکار خواهد بود

19 - معرفی نامزدهای اولیه سینمای ایران برای معرفی به اسکار

18 - روسیه، هند، بنگلادش و اسلواکی وارد رقابت اسکار شدند

17 - نمایندگان برزیل و اسلواکی و سوئیس در اسکار 2014 معرفی شدند

16 - اكران زود هنگام «دربند» در مشهد

15 - بریتانیا با فیلم جنایی "متروی مانیل" به اسکار رفت

14 - ایران بهترین کشور برای معرفی " گذشته " به اسکار است

13 - پیشنهاد ابوالفضل جلیلی برای معرفی فیلم به اسکار

12 - اسعدیان: فیلمی که شانس و مولفه‌های ایرانی دارد به اسکار معرفی شود

11 - «رنوار» نماینده فرانسه در رقابت‌های اسکار شد

10 - عربستان برای اولین‌بار به اسکار پا می‌گذارد

9 - حذف دو شانس برتر جوایز اسکار/ حضور پررنگ فیلم‌های پر جایزه

8 - آغاز اكران «هيس!» در آمريكا و كانادا/ مذاکرات برای ارائه فیلم به اسکار با فارابی و ارشاد

7 - چهار کشور دیگر وارد رقابت اسکار شدند

6 - نظرسنجی جدید سی نت: بهترین گزینه برای معرفی به اسکار 2014 کدام است؟

5 - هیئت انتخاب نماینده ایران در اسکار نیمه شهریور آغاز به‌کار می‌کند

4 - اجرای اسکار 2014 به یک کمدین رسید

3 - دار و ندار سینمای ایران برای معرفی به اسکار 2014 / شما کدام فیلم را مناسب می دانید؟

2 - "اینجا شهر من بود" یک قدم به اسکار 2014 نزدیک شد

1 - اصغر فرهادی چهارمین شانس اسکار 2014 / براساس پیش بینی وب‌سایت سینمایی «Rope of Silicon»

 

Header

::  نقل مطالب و عکس های اختصاصی سی نت بدون ذکر منبع، نام نويسنده و نام عکاس ممنوع است  ::


صفحه اول  |   اخبار  |  فیلم ها  |   هنرمندان   |   نقد و یادداشت  |  نويسنده ها   |  ویدئو  |  پرسش و پاسخ   |  درباره ما    تماس با ما  |   جدول فروش   |   تبلیغات

 

.......................................................................................................................................................................

 

  كليه حقوق اين سايت براي سایت سی نت (cinetmag.com) محفوظ است.

Copyright © 2002 - 2013 Cinetmag.com All rights reserved


طراحی و اجرا: استودیو سی نت