Header

صفحه اول - اخبار - فیلم ها - نقد و یادداشت - ویدئو - هنرمندان - جدول فروش - نویسنده ها

پرسش و پاسخ   |  درباره ما   |   تماس با ما   |   تبلیغات  |   پیشخوان نشریات (جدید)

جدول ارزشگذاری نویسندگان بر فیلم های:

دهه نود (از سال 1390 تا کنون)

روی پرده  -  اکران 1397  -    اکران 1396  -   اکران 1395  -   اکران 1394  -  اکران 1393  -  اکران 1392  -  اکران 1391  -  اکران 1390

جشنواره 37 فیلم فجر - جشنواره 36 فیلم فجر - جشنواره 35 فیلم فجر - جشنواره 34 فیلم فجر - جشنواره 33 فیلم فجر - جشنواره 32 فیلم فجرجشنواره 31 فیلم فجر

جستجو (فیلم ها، هنرمندان، نویسنده ها)   

انتخاب رنگ پس زمینه صفحه: 

New Page 1
Cinetmag.com - Advertise

 

جدیدترین مطالب

  توقف اکران «ماهمه باهم هستیم» در کرمان!

  بلیت «پردیس رازی» از این پس در تمام ایام هفته نیم‌بها خواهد بود

  ادامه «دورهمی» با مهران مدیری منتفی شد/اجرای تاک‌شو در فضای مجازی

  امکان اکران «روزهای نارنجی» در پاییز/ حضوردر جشنواره های خارجی ادامه دارد

  فیلمبرداری «دوزیست» با بازی جواد عزتی و هادی حجازی فر به پایان رسید

  پردیس سینمایی ملت 15 سالنه می شود

  نخل‌طلا به "پارازیت" رسید / دست خالی تارانتینو از کن ۲۰۱۹

  کارگردانیِ جاه طلبانه سوار بر فیلمنامه ای ساده انگارانه / نقد و بررسی امیررضا نوری پرتو از فیلم «متری شیش و نیم» / به بهانه رکوردزنی به عنوان پرفروش ترین فیلم غیرکمدی تاریخ سینمای ایران

  «درد و شکوه» آلمودوار صدرنشین جدول ارزشگذاری منتقدان کن 2019 تا پایان روز چهارم

  حذف زواید آثار قبلی برای آزاد کردن هیولا! / یادداشت کاربر سی نت برای سه قسمت نخست «هیولا»ی مهران مدیری

 

 

سینما شبکه (سی نت)  >> اخبار و مطالب  >> مشاهده متن اخبار

«حاج کاظم آژانس» دیگر یقه نمی‌گیرد /گفت‌وگو با پرستویی همزمان با اکران «امروز»

:: 1 مرداد 1393  ::

پرویز پرستویی

 

سینما شبکه (سی نت): پرویز پرستویی که پس از سالها با فیلم «امروز» روی پرده سینماها آمده، معتقد است: حرف «امروز» هم حرف دیروز است و هم حرف امروز و هم حرف فرداها.

او که الگوی نقش‌اش در این فیلم را، خودش می‌خواند امیدوار است «آنگونه که فیلم در جشنواره مورد بی‌مهری قرار گرفت حداقل در مخاطب عام این اتفاق نیافتد».

احساس کردم به بازپروری و خودسازی نیاز دارم

این بازیگر همزمان با اکران «امروز» درباره دوره دوساله عدم فعالیتش در سینما و حضور دوباره‌اش با فیلم‌های «میهمان داریم» و «امروز» گفت: آن وقفه خود خواسته بود و احساس کردم در شرایط بد سینما که همه به جان هم افتادند و سینما بیمار شده و مسئولین هم به سینما کم لطفی می‌کنند، دیدم در این مقطع کار کردن، زحمت بیهوده است. احساس کردم به بازپروری و خودسازی نیاز دارم و دلیل ندارد همیشه پشت سرهم کار کنم و بهتر است خودم را برای مقطع بهتری آماده‌تر کنم.

وی ادامه داد: تا اینکه بعد از دو سال کار نکردن، پیشنهاد آقای عسگرپور برای فیلم «میهمان داریم» که آن هم کار خاصی بود، مطرح شد که این بار خودم در پوشش یک آدم دفاع مقدس نبودم ولی مضمون کار دفاع مقدس بود و فرزندانم در این عرصه به شهادت رسیده بودند. محتوا را دوست داشتم و نقش هم برایم خاص بود و حس کردم گونه جدیدی برای کار کردن است.

دیدم نقشم به روح و روانم کمک می‌کند

پرستویی افزود: بعد هم پیشنهاد آقای میرکریمی برای «امروز» مطرح شد. وقتی «امروز» پیشنهاد شد دیدم چقدر این نقش به روح و روانم کمک می‌کند و موضوعی است که اگر بازی کنم رضایت بخش است و می‌تواند تائیر خوبی هم در بیننده داشته باشد.

وی درباره کار با رضا میرکریمی با بیان اینکه قبل از این فیلم در مستند «چمران» به عنوان گوینده نریشن همکاری داشته است، توضیح داد: فرصت همکاری در یک کار سینمایی را با هم نداشتیم. در این فیلم هم قرار نبود بازی کنم. در جریان جمع‌آوری کمک‌های زلزله با هم همکاری داشتیم و بعد به «چمران» رسیدیم که میرکریمی در تدارک ساخت «امروز» بود. دیدم سهیلا گلستانی را انتخاب کرده بود اما به مرد قصه نرسیده بود و سن آن کارکتر هنوز برایش قطعی نشده بود. در برخوردهایی که داشتیم پیگیر می‌شدم و خصوصیات آن را توضیح می‌داد.

برای اولین‌بار پیشنهاد بازی دادم

این بازیگر ادامه داد: به دلیل احترامی که برای آقای میرکریمی قائل هستم برای اولین‌بار در زندگی‌ام پیشنهاد دادم تست گریمی روی من زده شود تا شاید این دغدغه ذهنی‌اش برطرف شود. بعد از گفتن من، انگار گره‌ای در ذهن او باز شد و استقبال زیادی کرد و گفت که« در ذهنم چنین چیزی بود اما آنقدر در نقش‌های مختلف بازی کردی که ذهن تماشاگر آشناست، دوست دارم یک پرویز پرستویی دیگری باشد.»

نمایی از فیلم امروز

وی با بیان اینکه علاقه زیادی به فیلم «امروز» دارد، اظهار کرد: دوستانه با هم تعامل کردیم و با تمام دل و جان سعی کردیم این کار را انجام دهیم که تجربه خیلی خوبی بود. همه گروه خوب بودند و کار با آرامش در کنار جوانان پیش رفت.یکی از حُسن‌های میرکریمی این بود که هنگام فیلمبرداری کار تدوین می‌شد و ما را دعوت می‌کرد، تصاویر مونتاژ شده را ببینیم.

الگوی نقش "یونس" خودم بودم

پرستویی که معمولا برای نقش‌هایش الگویی را در نظر می‌گیرد درباره الگویش در «امروز» گفت: اگر غلو نکرده باشم و نخواسته باشم خودشیفتگی کنم، الگوی این نقش خودم بودم. یک سال و نیم سکوت کرده بودم و به کوهستان دل زده بودم. بارها سعی کردم تعامل به وجود آورم اما نشد و ترجیح دادم راهی کوهستان شوم و سکوت کنم. خود کوهنوردها هم تعجب کرده بودند، مگر می‌شود هر روز یک نفر از پارکینگ توچال تا ایستگاه پنج برود و جمعه‌ها هم به قله برود و برگردد.

به جای تاکسی، پیاده در کوهستان می‌چرخیدم

این هنرمند که در فیلم «امروز» نقش یک راننده تاکسی را بازی می‌کند، خاطرنشان کرد: در مسیر کوهستان تمام مسائل را تجزیه و تحلیل می‌کردم و به کوه و جو می‌سپردم. در همین جریانات کار آقای عسگرپور پیشنهاد شد و قبول کردم و برای «امروز» هم دیدم چقدر این آدم برایم آشنا است. آدمی که نیازی به حرف زدن نمی‌بیند و عمل می‌کند. من مانند شخصیت فیلم «امروز» با تاکسی در شهر نمی‌گشتم اما پای پیاده در کوهستان می‌چرخیدم. مجنون نشده بودم بلکه احتیاج به خودسازی داشتم.

پرستویی ادامه داد: آدمی که در فیلم «امروز» بنام یونس درباره‌اش صحبت می‌شود روایت همان یونسی است که در دل نهنگ بوده و بعد که بیرون می‌آید تمام مدت سعی می‌کند، حرف نزند و بیشتر شنونده باشد. در روزگار امروزمان خیلی حرف می‌زنیم حرف‌هایی که خیلی‌هایش تاثیرگذار نیست. حرف‌هایی که فقط می‌خواهیم خودمان را بزرگ جلوه دهیم اتفاقا حرف یونس «امروز» همین است و در سکوت سعی می‌کند بیشتر نظاره‌گر باشد و بشنود. به همین خاطر قهرمان قصه «امروز» در سکوت سپری می‌کند و در سکوت کار می‌کند. تا آخر پای اعتقاداتش و زنی که به او پناه می‌آورد می‌ایستد، بدون آنکه شعار دهد و طلب چیزی داشته باشد یا بخواهد سوء استفاده کند. می‌بینیم حتی به خاطر این زن سیلی هم می‌خورد. یونس قهرمانی است بدون آنکه شعار دهد.

این بازیگر در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به استقبال مسئولین تاکسیرانی از فیلم «امروز» اظهار کرد: آنها گفتند چه تبلیغی برای راننده تاکسی شده است. اما آقای میرکریمی به قصد تبلیغ فیلم را نساخت و اگر چنین قصدی داشت حتی می‌توانست هزینه ساخت فیلم را از آنها بگیرد. در فیلم یک نمونه خیلی خاص از یک راننده تاکسی نشان ‌داده می‌شود. از آدمی حرف ‌زدیم که این آدم تاکسی‌ران است و در شهر می‌چرخد شهری که پر از مسائل و مشکلات است و از طریق این آدم با این چیزها آشنا می‌شویم که نمونه بارزش آن زن بی‌پناه است و ‌آن راننده چون می‌داند، چکار می‌کند تا پای جانش پای این آدم می‌ایستد.

مدام یکدیگر را قضاوت واهی می کنیم

وی با تشبیه جامعه فعلی وعرصه سینما به موضوع «امروز» گفت: گذشت نداریم و همدیگر را نمی‌بخشیم. نمی‌توانیم همزیستی کنیم و به هم نوعمان کمک کنیم. مدام یکدیگر را قضاوت واهی می‌کنیم.

پرستویی با اشاره به ماجراهایی که برای حل مشکل اعزام یک جانباز برایش پیش آمده بود ادامه داد: نمونه بارز این موضوع را در جریان «حاج کاظم» شاهد بودیم که چه اتفاقی افتاد و در نهایت آن جانباز را تهدید کردند، مصاحبه‌ات را پس بگیر چون پرستویی می‌خواهد کاندیدا شود!. این قضاوت یک مسئول این مملکت در مقابل جانبازی که 75 بار سابقه عمل داشت بود در حالیکه برای رضای خدا این کار را کردیم و می‌خواستیم یک انسان را نجات دهیم. قصه "یونس" ما هم زیاد بی‌ربط به این قضایا نیست. در زمانی که عادت کرده‌ایم بگوییم ربطی به ما ندارد از خودمان مراقبت می‌کنیم و برایمان اهمیتی ندارد در کنارمان چه اتفاقی می‌افتد.

شاید تماشاگر بخواهد مانند «آژانس شیشه‌ای» یقه کسی را بگیرم

بازیگر فیلم «امروز» با اشاره به مضمون فیلم افزود: شاید تماشاگر زیاد با اینگونه فیلم‌ها ارتباط برقرار نکند و دنبال عشق‌ها و جریانات مختلف باشد. اما این فیلم مثل خود زندگی و جریان زندگی است. شاید خیلی‌ها توقع داشته باشند من پرستویی بعد از سکوت‌هایم در فیلم، مانند «آژانس شیشه‌ای» در جایی یقه کسی را بگیرم، نه اینگونه نیست. یونس «امروز» قهرمانی است که در لاک خودش رفته و احساس می‌کند کاری به کسی نداشته باشد و بیشتر بشنود و ببیند. یا ممکن است تماشاگر از من توقع دیالوگ‌های زیادی داشته باشد اما این آدم به عنوان قهرمان قصه، دیالوگی برای گفتن ندارد.

پرستویی در ادامه درباره سهیلا گلاستانی به عنوان پارنتر مقابلش در فیلم، نقش زن را بسیار خاص دانست و به ایسنا گفت: بازی ایشان را در سریال «وضعیت سفید» دیده بودم و وقتی برای بازی در «میهمان داریم» پیشنهاد شد استقبال کردم و بازی هنرمندانه‌ای هم داشت. در «امروز» هم انتخاب اول بود و من بعد از ایشان انتخاب شدم. بعد از این فیلم هم در «بیداری برای سه روز» و بعد هم در دو فیلم همسرش کاوه سجادی حسینی همکاری داشتیم. همکاری‌هایی که اتفاقی بود و من آن را به فال نیک می‌گیرم و از آن خوشحال هستم.

بازی گلستانی مورد بی‌مهری قرار گرفت

این بازیگر با اعتقاد بر اینکه بازی گلستانی در «امروز» از چشم داوران جشنواره فیلم فجر دورماند اظهار کرد: برای خودم هیچ وقت طلب جایزه نداشتم و نخواهم داشت. تاریخ سینما نشان می‌دهد چند بار این اتفاق برای من افتاده است. دو سال یک بار کاندید بوده‌ام و به مراسم رفته‌ام و برای آدم‌ها دست زده‌ام و نگفته‌ام چون به من نمی‌دهید، شرکت نمی‌کنم. اما در«امروز» بازی گلستانی مورد بی‌مهری قرار گرفت و حتی کاندید هم نشد. برای «میهمان داریم» در نقش دو کاندید شد و اگر کمی انصاف به خرج دهیم، می‌بینیم که بازی اش در «امروز» نادیده گرفته شد.

وی افزود: هومن بهمنش فیلمبرداری خوبی در این کار داشت که آن هم دیده نشد. همچنین طراحی صحنه و کسی متوجه نشد آن بیمارستان کاملا دکور است. آنجا دانشگاه شهدای مکه بود و خانم گلزار از آنجا بیمارستان ساخت.

«امروز» قربانی میرکریمی شد

پرستویی که پس از سالها فیلمی از او به روی اکران رفته است با پیش بینی ارتباط مخاطب با این فیلم گفت: مگر اینکه دوستانی که بعضی اوقات نقد فروشی می‌کنند بخواهند به این کار ضربه بزنند. اگرچه در ایام جشنواره تهران نبودم ولی در دنیای مجازی پیگیر اتفاقات بودم و می‌دیدم متاسفانه انگار دست‌هایی در کار است که به این فیلم ضربه بزنند. به قول آقای میرکریمی، این فیلم قربانی خود میرکریمی شد. بحث‌های رانت خواری‌، کار با حوزه هنری و جریانات مختلف مطرح شد. به عنوان یک تماشاگر توقع داشتم برخوردهای بهتری شود که متاسفانه اینگونه نشد.

وی افزود: امیدوارم فیلم در اکران جواب بگیرد چون کار خیلی نو و دارای حرف جدیدی در سینماست که با شکل متفاوتی هم کار شده است. کاری است که با لذت تمام در آن حضور پیدا کردم و واقعا تجربه خیلی خوبی با رضا میرکریمی بود. همه بازیگران و عوامل دوست داشتنی بودند و امیدوارم زحماتی که کشیدند پاداش‌اش را در اکران بگیرند.


«امروز» جدیدترین ساخته سینمایی رضا میرکریمی پس از «یه حبه قند» در گروه سینمایی «استقلال» روی پرده رفته است.

در خلاصه داستان این فیلم آمده است: «یونس راننده تاکسی کهنه‌کار در پایان یک روزِ کاری به زن جوانی کمک می‌کند تا به بیمارستان برسد. غافل از اینکه در بیمارستان اتفاقات زیادی در انتظارِ اوست....»

در «امروز»،علاوه بر پرویز پرستویی، ‌سهیلا گلستانی و شبنم مقدمی هم حضور دارند که مقدمی سیمرغ بلورین بهترین نقش مکمل زن را به دست آورد.

 

منبع: ایسنا

5350 - پیمان کلهر

................................................

  هنرمند مرتبط :

پرویز پرستویی        >> مشاهده اطلاعات کامل این هنرمند

Header

::  نقل مطالب و عکس های اختصاصی سی نت بدون ذکر منبع، نام نويسنده و نام عکاس ممنوع است  ::


صفحه اول  |   اخبار  |  فیلم ها  |   هنرمندان   |   نقد و یادداشت  |  نويسنده ها   |  ویدئو  |  پرسش و پاسخ   |  درباره ما    تماس با ما  |   جدول فروش   |   تبلیغات

 

.......................................................................................................................................................................

 

  كليه حقوق اين سايت براي سایت سی نت (cinetmag.com) محفوظ است.

Copyright © 2002 - 2013 Cinetmag.com All rights reserved


طراحی و اجرا: استودیو سی نت