Header

صفحه اول - اخبار - فیلم ها - نقد و یادداشت - ویدئو - هنرمندان - جدول فروش - نویسنده ها

پرسش و پاسخ   |  درباره ما   |   تماس با ما   |   تبلیغات  |   پیشخوان نشریات (جدید)

جدول ارزشگذاری نویسندگان بر فیلم های:

دهه نود (از سال 1390 تا کنون)

روی پرده  -  اکران 1397  -    اکران 1396  -   اکران 1395  -   اکران 1394  -  اکران 1393  -  اکران 1392  -  اکران 1391  -  اکران 1390

جشنواره 37 فیلم فجر - جشنواره 36 فیلم فجر - جشنواره 35 فیلم فجر - جشنواره 34 فیلم فجر - جشنواره 33 فیلم فجر - جشنواره 32 فیلم فجرجشنواره 31 فیلم فجر

جستجو (فیلم ها، هنرمندان، نویسنده ها)   

انتخاب رنگ پس زمینه صفحه: 

New Page 1
Cinetmag.com - Advertise

 

جدیدترین مطالب

  کارگردانیِ جاه طلبانه سوار بر فیلمنامه ای ساده انگارانه / نقد و بررسی امیررضا نوری پرتو از فیلم «متری شیش و نیم» / به بهانه رکوردزنی به عنوان پرفروش ترین فیلم غیرکمدی تاریخ سینمای ایران

  «درد و شکوه» آلمودوار صدرنشین جدول ارزشگذاری منتقدان کن 2019 تا پایان روز چهارم

  حذف زواید آثار قبلی برای آزاد کردن هیولا! / یادداشت کاربر سی نت برای سه قسمت نخست «هیولا»ی مهران مدیری

  فاطمه معتمدآریا رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی بازیگران سینما شد

  زندگی مایکل شوماخر روایت می‌شود

  درجه‌بندی سنی هر فیلم روی بلیت سینما درج می شود

  «ماتریکس 4» ساخته می شود

  فیلمنامه نویس «مرد عنکبوتی» درگذشت

  برنده سه اسکار 2019 در فرهنگسرای ارسبان

  «روسی» امیرحسین ثقفی مجوز گرفت / «زهرمار» جواد رضویان در صف اکران

 

پربیننده ترین  مطالب هفته اخیر

 

سینما شبکه (سی نت)  >> اخبار و مطالب  >> مشاهده متن اخبار

تنها فیلمی که در نظرسنجی ارشاد امتیاز عالی گرفت

«آشغال‌ها»ی امیریوسفی برای ایوبی دوست داشتنی می شود؟

:: 14 مرداد 1393  ::

صابر ابر در نمایی از "آشغال های دوست داشتنی"

 

سینما شبکه (سی نت): با انتشار نظرسنجی سازمان سینمایی درباره فیلم‌های مشکل‌دار و به قولی توقیفی که براساس آن، فیلم پرحاشیه «آشغال‌های دوست داشتنی» محسن امیریوسفی رتبه عالی را دارد، این پرسش به‌وجود آمده است که سرانجام این فیلم با توجه به هدف از پیش تعیین شده این سازمان برای گرفتن نظرسنجی‌ها، مجوز اکران می‌گیرد؟!

سازمان سینمایی از ابتدای ریاست حجت‌الله ایوبی در دولت تدبیر و امید، فشارهای زیادی را برای تعیین تکلیف فیلم‌هایی که با مشکلاتی در اکران روبرو هستند، تحمل کرده است.

بسیاری معتقدند که در این شرایط، انتشار نتیجه «نظرسنجی از مخاطبان خاص» درباره این فیلم‌ها، به نوعی اظهارنظر غیررسمی وزارت ارشاد درباره آن‌هاست.

از روزهای نخست شروع به کار حجت‌الله ایوبی و مدیرانش در سازمان سینمایی، خیلی‌ها منتظر بودند تا موضع او درباره فیلم‌هایی که با مشکلاتی مواجه شده‌اند را بدانند.

پس از چندماه، وزارت ارشاد چندین و چند فیلم را در سالن سینمایی‌اش برای خبرنگاران و منتقدان به نمایش گذاشت تا برایند نظر آن‌ها را بسنجد.

از همان ابتدای نمایش فیلم‌ها، گمانه‌زنی‌هایی درباره علت این‌کار دهان به دهان در میان سینمایی‌ها می‌چرخید و بودند برخی که نمایش فیلم‌های توقیفی برای منتقدان و اصحاب رسانه‌ را، راه فراری برای مدیران جدید سازمان سینمایی ارزیابی می‌کردند؛ مدیرانی که با شعار اعتدال سکان سازمانی را برعهده گرفته بودند که نه آنقدر قدرت داشت از مجوزهایش دفاع کند و نه آنقدر از خود عُرضه نشان داده بود که در مقابل پرقدرتان کم‌تعداد بایستد.

در چنین وضعیتی طبیعی بود که جمعی معتقد باشند که سازمان سینمایی از طریق نمایش فیلم‌ها، می‌خواهد نمایش یا عدم نمایش عمومی تعدادی از آن‌ها را به گردن خبرنگاران و منتقدان بیاندازد.

البته نباید ناگفته بماند که حتی با این توجیه هم شاید بتوان بخشی از عملکرد مدیران جدید سازمان سینمایی را منطقی دانست. چون آن‌ها میراث‌دار سازمان عریض و طویلی بودند که مدیران بخش نظارت و ارزشیابی آن، هر یک به نوعی با اکثر سینماگران دچار مشکل شده بودند و دیگر کار از تصمیم‌گیری سلیقه‌ای هم فراتر رفته بود.

در چنین شرایطی و با حجم فیلم‌هایی که از سوی مدیران قبلی بایکوت شده بودند، خیلی‌ها انتظار داشتند مدیران جدید که تحت لوای شعار اعتدال پا به عرصه سیاسی گذاشته‌اند، مشکلات بی‌دلیل بعضی از فیلم‌ها را حل کنند اما در سوی مقابل منتقدان سیاسی شکست‌خورده در انتخابات 92، پس از یکی دو ماه، «فرهنگ» و «هنر» را محور انتقادات خود به دولت حسن روحانی قرار داده و فشارهای عجیب و غریبی را در این حوزه وارد کردند.

در عین حال ذکر این نکته هم ضروری است که بعضی از آن‌ها که همیشه منتقدند، گاهی مطالبی را درباره فیلم‌ها منتشر می‌کردند که چون فیلم هنوز دیده نشده بود، کسی نمی‌توانست نظری در تایید یا رد مطلب‌شان بدهد؛ گویی که گاهی این گزارش‌ها تنها براساس شنیده‌ها و گمانه‌زنی‌ها نوشته و باعث ایجاد مشکلاتی عجیب برای گرفتن پروانه نمایش فیلم‌ها می‌شد (مانند آنچه برای «رستاخیز» اتفاق افتاد).

در چنین شرایطی طبیعتا وقتی جمعی از منتقدان و اصحاب رسانه فیلم را دیده باشند، فضا برای آن‌ها که نان‌شان در ‌گل‌آلودکردن آب است، تنگ و تنگ‌تر می‌شود.

در چنین شرایطی، فیلم‌های پر حرف و حدیث برای جمعی از سینمایی‌ها به نمایش گذاشته شد و پس از فیلم هم برگه‌های نظرسنجی‌ای میان آن‌ها توزیع شد که هم بعضی از سوالات آن تعجب برانگیز بود و هم شائبه اینکه سازمان سینمایی می‌خواهد برای تصمیمش آتی‌اش درباره فیلم‌ها شریک بتراشد را بیشتر می‌کرد.

ضمن آنکه این نوع نمایش فیلم‌ها برای اصحاب رسانه و منتقدان، موجب اعتراض افرادی مانند کمال تبریزی، محسن امیریوسفی در مقطع نمایش نسبت به کیفیت نسخه نمایش و علی احمدزاده پس از انتشار نظرسنجی هم شد.

حال و پس از چند ماه، سازمان سینمایی نتایج این نظرسنجی را منتشر کرده است. شاید بی‌راه نباشد که بخواهیم برایند نتایج این نظرسنجی را همان نظرات مدیران درباره فیلم‌ها بدانیم.

به هر حال در این نظرسنجی فیلمی که بیشترین حاشیه‌ها را چه در مقطع جشنواره‌ی فیلم فجر و چه ماهها قبل و بعد از برگزاری جشنواره داشت، یعنی «آشغالهای دوست داشتنی» محسن امیریوسفی در رتبه نخست قرار گرفته است. فیلمی با کیفیت (عالی)، حساسیت کم و فروش خوب معرفی شده است. حال به نظر می‌رسد مدیران سینمایی و شخص حجت‌الله ایوبی اگر بخواهد به وعده از پیش تعیین شده خود در نمایش این فیلم‌ها برای تسریع در روند اکران عمومی آنها عملی کند، باید این فیلم را بدون ترس از فشار برخی گروه‌ها اکران کند.

خصوصا اینکه گروهی از سینماگران در اظهارنظرهایشان بر اکران این فیلم در جهت آشتی ملی صحه گذاشتند.

 

منبع: ایسنا

5162 - پیمان کلهر

...............................................

  اثر مرتبط:

آشغال های دوست داشتنی - Ashghalhaye Doost Dashtani        >> مشاهده اطلاعات کامل

Header

::  نقل مطالب و عکس های اختصاصی سی نت بدون ذکر منبع، نام نويسنده و نام عکاس ممنوع است  ::


صفحه اول  |   اخبار  |  فیلم ها  |   هنرمندان   |   نقد و یادداشت  |  نويسنده ها   |  ویدئو  |  پرسش و پاسخ   |  درباره ما    تماس با ما  |   جدول فروش   |   تبلیغات

 

.......................................................................................................................................................................

 

  كليه حقوق اين سايت براي سایت سی نت (cinetmag.com) محفوظ است.

Copyright © 2002 - 2013 Cinetmag.com All rights reserved


طراحی و اجرا: استودیو سی نت