سی نت | سینما شبکه

www.CinetMag.com

برتینا

سایت سی نت

صفحه اول - اخبار - فیلم ها - نقد و یادداشت - ویدئو - هنرمندان - جدول فروش - نویسنده ها

پرسش و پاسخ   |  درباره ما   |   تماس با ما   |   تبلیغات  |   پیشخوان نشریات (جدید)

جدول ارزشگذاری نویسندگان بر فیلم های:

دهه نود (از سال 1390 تا کنون)

روی پرده  -  اکران 1397  -  اکران 1396  -   اکران 1395  -   اکران 1394  -  اکران 1393  -  اکران 1392  -  اکران 1391  -  اکران 1390 جشنواره 37 فیلم فجر و ...

جستجو (فیلم ها، هنرمندان، نویسنده ها)   

انتخاب رنگ پس زمینه صفحه:  Back-White Back-Orange Back-Green Back-Brown Back-Blue Back-Gray Back-Blue Back-Yellow

برتینا

New Page 1
cinetmag.com - Advertise

 

جدیدترین مطالب

  «جنگ زرگری» غول های هالیوود! / «مارتین» در مقابل مارول، «استیون» در برابر نتفلیکس؛

  فریدون جیرانی نهایتا تا یکشنبه 28 مهر مرخص می شود / فرزند جیرانی: مشکل دست چپ و تکلم با درمان رفع می شود

  انتقاد دوباره اسکورسیزی از سینمای گیشه‌پسند

  فیلم سینمایی «روزی دو میلیون» دومین ساخته مجید توکلی در تهران کلید خورد

  فیلم متفاوت مخاطب را به سینما جذب می‌کند/ استقبال از «مسخره باز»

  نمایش «پل چوبی» در آمریکا

  گیشه سینماها در آبان گرم می‌شود/ ترافیک اکران حل شدنی نیست

  رنگ‌آمیزی موسیقی «رد خون» چگونه تغییر کرد؟/ روایت یک همراهی ۱۵ساله

  فریدون جیرانی در بیمارستان بستری شد

  وضع گیشه سینماها در تابستان اسف‌بار بود/ هزینه سینماها 7-8 برابر شده است

 

پربیننده ترین  مطالب هفته اخیر

  فیلم متفاوت مخاطب را به سینما جذب می‌کند/ استقبال از «مسخره باز»

  انتقاد دوباره اسکورسیزی از سینمای گیشه‌پسند

  فیلم سینمایی «روزی دو میلیون» دومین ساخته مجید توکلی در تهران کلید خورد

  رنگ‌آمیزی موسیقی «رد خون» چگونه تغییر کرد؟/ روایت یک همراهی ۱۵ساله

  گیشه سینماها در آبان گرم می‌شود/ ترافیک اکران حل شدنی نیست

  فریدون جیرانی در بیمارستان بستری شد

  نمایش «پل چوبی» در آمریکا

  فریدون جیرانی نهایتا تا یکشنبه 28 مهر مرخص می شود / فرزند جیرانی: مشکل دست چپ و تکلم با درمان رفع می شود

  «جنگ زرگری» غول های هالیوود! / «مارتین» در مقابل مارول، «استیون» در برابر نتفلیکس؛

 

سینما شبکه (سی نت)  >> اخبار و مطالب  >> مشاهده متن اخبار

مخالفت «بهروز افخمی» با اکران نشدن «رستاخیز»

:: 24 شهریور 1395  ::

بهروز افخمی

بهروز افخمی

 

سینما شبکه (سی نت): بهروز افخمی فیلمنامه نویس و کارگردان سینما معتقد است برای نگارش فیلمنامه‌ای درباره امام حسین(ع) جهان فیلمنامه‌نویس و فیلمساز باید سازگار و سزاوار با موضوع باشد تا در روند کار درگیر تناقض نشود.

دومین کارگاه از مجموعه کارگاه های آموزشی در حوزه سینما با موضوع فیلمنامه‌نویسی عصر روز گذشته 24 شهریورماه با مدیریت بهروز افخمی در پردیس سینما ملت برگزار شد.

بهروز افخمی در ابتدای صحبت‌های خود برپایی جشنواره فیلم و عکس «چهل‌چراغ» را فرصت مغتنمی برای توجه به تولیدات سینمایی در حوزه مذهب دانست و گفت: موضوع این کارگاه درباره فیلمنامه نویسی و نوشتن داستانی برای سینما است. بنابراین باید داستانی نوشت تا تماشاچی را در سالن تاریک سرگرم کند و خسته نشود. ضمن اینکه سرگرم کردن در سینما با سرگرمی در برنامه‌های تلویزیونی متفاوت است.

کارگردان فیلم «شوکران» ادامه داد: نخستین فاکتوری که در نگارش فیلمنامه نیاز است، توجه به سرگرمی مخاطب است.

وی ادامه داد: سرگرم کردن مخاطب در سینما فعالیتی قابل دفاع است و فیلمنامه نویس نباید نگران این باشد که فقط سرگرم می‌کند، بزرگ‌ترین استادان سینما در قدم اول قصد سرگرم کردن مردم را داشتند. اما چون فیلم‌ها را با جان و دل ساختند به شاهکارهایی در این هنر تبدیل شده‌اند.

مجری برنامه تلویزیونی «هفت» تاکید کرد: در اغلب موارد کسی که ادعا می‌کند فیلمش چیزی بیش از یک سرگرمی است با مشکل مواجه شده و کمتر از یک سرگرمی می‌شود. غالبا فیلم‌های بزرگ که ارزش هنری پیدا کرده‌اند، سازندگان آن گفته‌اند که بیش از یک سرگرمی نساخته‌اند.

کارگردان فیلم «روباه» در ادامه صحبت های خود با اشاره به این مطلب که فیلم‌های سیاسی، ورزشی یا روانشناسی لزوما با ارزش نیستند بیان کرد: ملاک‌های زیبایی شناسی ملاک‌هایی هستند که در ریاضیات به وضوح دیده می‌شوند. ملاک‌های زیبایی واقعی از زیبایی فیزیکی بازیگران جدا است.

وی در ادامه با اشاره به ساخت فیلم های مذهبی گفت: وقتی می‌خواهیم فیلم مذهبی بسازیم باید ببینیم با چه مسائلی روبرو هستیم. قطعا برای ساخت فیلم های مذهبی باید فراتر از سرگرمی فیلم ساخت و ملاک های زیبایی شناسی باید در نظر گرفته شود.

بهروز افخمی فلیلمنامه نویس و کارگردان سینما تصریح کرد: برای نگارش فیلمنامه ای درباره امام حسین(ع) جهان فیلمنامه نویس و فیلمساز باید سازگار و سزاوار با موضوع باشد تا در روند کار درگیر تناقض نشود.

وی با اشاره به این مطلب که در صورت تناقض تکلیف فیلمساز روشن نیست گفت: برای ساخت فیلم‌های مذهبی قدرت الهام نیاز است که این توانایی کار هر کس نیست.

افخمی ادامه داد: مسئله در ساخت فیلم های مذهبی این است که وقتی به نمایش چهره‌های مقدسین می‌پردازیم به مسائل دیگری پیش می آید که در فیلم رستاخیز هم شاهد بودیم.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا می توان چهره های مقدس را در فیلم نمایش داد؟ گفت: برخی از بزرگان که صاحبان فتوا نیز هستند می‌گویند که می توان چهره های مقدس را نمایش داد که البته شرایط خاص خود را دارد. عده‌ای هم معتقدند نمی‌شود این چهرها را نشان داد.

افخمی گفت:وقتی صحبت از امام حسین (ع) می‌ شود همواره از این بزرگوار به عنوان رابطه شفا یاد می شود که انسان ها در بیان خواست ها و راز و نیازهای خود بی واسطه با امام خود سخن می گویند. بنابراین اگر کسی اعتقاد داشته باشد که با خود امام ارتباط برقرار نمی‌کند و با خدا ارتباط برقرار می‌کند می‌تواند بگوید که من چهره ائمه را نشان می‌دهم. بنابر این بستگی به نگاه و پیش فرض‌های یک فیلمساز دارد.

او با بیان اینکه منظور از این سخنان این نیست که نور روی چهره حضرت عباس (ع) در فیلم «رستاخیز» گذاشته شود؛ گفت: کسی که معتقد است امام وجود دارد به خودی خود چهره او را نشان نمی‌دهد اما فیلمسازی که اعتقاد داشته باشد معاد را نمی‌فهمد می‌تواند فیلم خود را ساخته و بر اساس فتوای مرجعی که به آن مراجعه کرده فیلم خود را نمایش دهد.

این کارگردان سینمای ایران در ادامه با انتقاد از عدم اکران فیلم «رستاخیز» خاطر نشان کرد: فیلم سینمایی رستاخیز به دلیل اینکه توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پروانه ساخت گرفته است باید نمایش داده شود و حق ندارند بگویند که نور جلوی چهره‌ها بیندازد.

افخمی در پایان درباره ساخت فیلم های تاریخی و مذهبی گفت: مشکلات ساخت فیلم های تاریخی و مذهبی نگارش فیلمنامه نیست بلکه مشکل تامین سرمایه است. تجربه نشان داده نوشتن فیلمنامه برای این گونه فیلم‌ها به نسبت موفق‌تر از فیلم‌های شهری و آپارتمانی است.

 

منبع: فارس

1230 - فائز حسینی

................................................

  هنرمند مرتبط :

بهروز افخمی        >> مشاهده اطلاعات کامل این هنرمند

 

Header

::  نقل مطالب و عکس های اختصاصی سینما شبکه (سی نت) بدون ذکر منبع، نام نويسنده و نام عکاس ممنوع است  ::


صفحه اول  |   اخبار  |  فیلم ها  |   هنرمندان   |   نقد و یادداشت  |  نويسنده ها   |  ویدئو  |  پرسش و پاسخ   |  درباره ما    تماس با ما  |   جدول فروش   |   تبلیغات

 

Cinetmag.com Telegram

.......................................................................................................................................................................

تقدیر از احمد شاهوند در اولین جشن رسانه های سینمایی  تقدیر شده در چهارمین جشنواره وب به عنوان بهترین سایت فیلم به انتخاب کاربران  تقدیر شده در جشنواره نشریه های اینترنتی

  كليه حقوق اين سايت براي سایت سی نت (cinetmag.com) محفوظ است.

Copyright © 2003 - 2019 Cinetmag.com All rights reserved


طراحی و اجرا: استودیو سی نت